איך נמנע עוגמת נפש ונזקים צפויים בהשכרת דירת לצד ג' בעייתי?

במאמר זה נביא מספר טיפים שיקטינו את עוגמת הנפש והנזקים הצפויים בהשכרת דירה לצד ג' בעייתי וכדלהלן:

1. הקפדה בבחירת השוכר. אחת הבעיות שמטרידות את מנוחתם של המשכירים היא התקשרות עם שוכר לא הגון - כזה שאינו משלם בזמן, גורם נזק לדירה ולתכולתה או מסרב להתפנות. בחירת השוכר חשובה על מנת להימנע מראש מהליכים יקרים ומייגעים בבית המשפט. לכן, בפגישה הראשונה ודאו בצורה מוחלטת את זהות השוכר באמצעות תעודת זהות. בררו את עיסוקו ומהימטרת השכירות (מגורים, משרד), שאלו כמה דיירים יתגוררו בדירה ואם לבני הבית יש תחביבים מיוחדים העלולים ליצור בעיה עם השכנים, כמו נגינה בתופים.

2. מודיעין על זהות השוכר : בקשו מהשוכר את מספר הטלפון של בעלי הבית הקודמים שלו ובררו כיצד התנהג כדייר ומדוע עזב. אם הוא מסרב לתת לכם את הטלפון - כנראה שיש לו מה להסתיר.

3. סיוע עו"ד בעריכת ההסכם: פנו לעו"ד לצורך עריכת חוזה שיסדיר את תנאי השכירות לרבות מחיר השכירות, תקופת השכירות, הסדרת מועדי התשלום, בטחונות והסדר התשלומים. הצמידו את שכר הדירה לדולר או לשקל. הבטיחו את עצמכם מפני ירידת שער הדולר על ידי קביעת שער מינימום.

4. ביקור בדירה : הכניסו לחוזה סעיף המאפשר לכם לבקר בדירה בתקופת השכירות כדי לוודא שהשוכר שומר על הנכס. קיבעו קנס במקרה שהשוכר לא מפנה את הדירה בזמן.

5. אופציה: קיבעו בחוזה אופציה להארכה ואת התנאים המדויקים לכך. יש שוכרים טובים והוגנים שמקפידים על התשלומים ושומרים על הנכס, ועליהם כדאי לשמור ולאפשר להם שכירות לטווח ארוך.

6. פרוטוקול ליקויים: לפני ההשכרה עירכו רשימה של הפגמים שהיו בדירה וקיבעו בחוזה מי אחראי לתיקון פגמים ונזקים שמתגלים בדירה ומתי יתוקנו.

7. סעיפים יסודיים: רישמו בסוף ההסכם סעיפים עיקריים שהפרתם תיחשב להפרה יסודית, כמו תשלום דמי השכירות, מועד פינוי ושכירות משנה. הפרתם של סעיפים אלה תאפשר לכם לבטל את העיסקה.

8. בטחונות: הקפידו על קבלת בטחונות טובים מצד השוכר, שטר חוב או ערבות בנקאית. כדאי להחתים על החוזה ערבים) כמו הורים, במקרה של שוכר סטודנט( להבטחת כל התחייבויות השוכר כלפיכם. זהו את הערבים באמצעות תעודת זהות.

9. עם תחילת השכירות יש לקבל מהשוכר צ'קים ריקים, ללא תאריך וללא סכום, לצורך תשלומים שונים עבור הרשויות. את השוכר יבטל את הצ'קים תוכלו לממש אותם באמצעות בית המשפט.

10. רישום מחזיקים : אם השכירות היא מעל לשנה יש להקפיד לרשום בעירייה שהשוכר הוא המחזיק, לצורך חיוב הארנונה.

11. הקפידו שהשוכר יעביר את חשבונות העירייה, החשמל והטלפון.

12. ביטוח: דאגו לכך שהשוכר יבטח את הנכס מפני נזקים שעלולים להיגרם בתקופת השכירות, לרבות ביטוח צד ג'.

13. ניתוק מערכות בהסכמה: נסו להכניס להסכם סעיף המתיר למשכיר לנתק את המים והחשמל במקרה של הפרת ההסכם מצד השוכר.

14. מפתח, רק לאחר מילוי מלוא ההתחייבויות: אל תמסרו מפתח ואל תרשו הכנסת חפצים כל עוד החוזה והשטרות אינם חתומים במלואם על ידי השוכר והערבים.

15. סכמו מראש שבחודש השכירות האחרון תהיו רשאים להביא שוכרים חדשים ולהציג להם את הדירה.

האמור במאמר זה אינו בא להחליף יעוץ משפטי פרטני ואין להסתמך עליו ולהסיק ממנו למקרה פרטי. בכל מקרה של סתירה בין האמור במאמר זה לבין הוראות החוק ו/או הפסיקה העדכנית – יגברו הוראות החוק או הפסיקה.
 

המשרד מתאפיין במקצועיות, יעילות, וטיפול משפטי אישי המותאם לכל לקוח וצרכיו

משרדינו מצוי במרכז פתח תקווה בקרבת בית המשפט, לשכת ההוצל"פ, עיריית פ"ת, משרד הפנים ושאר גופים ציבוריים. לקבלת ייעוץ ראשוני ומידע נוסף התקשרו לטלפון:
072-33-80-108

 
 
    אנא מלאו את הפרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם
גיטלין - קלימי משרד עורכי דין | 072-33-80-108 |