איך לכתוב צ'ק, מתי לשים "קרוס", ומתי "למוטב בלבד"

במאמר זה נביא מספר טיפים שיש לנהוג על פיהם עת הנכם מוסרים המחאה (צ'ק) לצד ג' וכדלהלן:

החזרת צ'ק מחויבת בעמלה מיוחדת, גבוהה יחסית, ובמאמר זה נביא מספר כללים לכתיבת צ'ק:

1.הגבלת סחירות - אם ברצונכם להגביל את תשלום הצ'ק למי שאת פרטיו רשמתם בצ'ק, רשמו בחלק העליון של הצ'ק, באלכסון, את המילים "למוטב בלבד", אם אינכם רוצים שהצ'ק שלכם יתגלגל מסוחר לסוחר, שרטטו על גבי הצ'ק "קרוס" (שני קווים מקבילים אלכסוניים). צ'ק כזה חייב מקבל הצ'ק להפקיד בחשבונו.

2.שלמו לפקודת - מלאו את שמו המדויק של המוטב. הבנק משווה את השם שכתבתם לשם בית העסק, ואם השמות אינם זהים הצ'ק יחזור (וזאת באם כתבתם "למוטב בלבד" או "לא סחיר") 
אם נתתם צ'ק לבית עסק ולא כתבתם את שמו המדויק הוא לא יוכל להפקיד את הצ'ק. זאת הסיבה שבתי עסק רבים מבקשים לשים את חותמת בית העסק במקום זה. 

3.סכום - הסכום במילים ובמספרים חייב להיות זהה.

4.תאריך - שימו לב לתאריך, במיוחד בתחילת שנה חדשה (רבים רושמים מתוך הרגל את תאריך השנה הקודמת) ברוב המקרים הבנק יכבד צ'קים רק עד חצי שנה מיום התאריך המצוין עליהם, ואם התבלבלתם בתחילת השנה ורשמתם תאריך המיוחס לשנה קודמת הצ'ק יחזור. ניתן לרשום על הצ'ק את התאריך הלועזי או העברי.

5.חתימה - הקפידו שהחתימה על הצ'ק תהיה זהה לחתימה שקיימת בבנק.

6.תיקונים בצ'ק - אם טעיתם ותיקנתם את הטעות, ע"י כל תיקון בצ'ק יש לחתום.

7.המלצותי-
א. על מנת להבטיח שגבולות העסקה נשמרים רק בין הקונה למוכר (והוא לא יעביר את הצ'ק לבית עסק נוסף, או לנכיון בשוק האפור) חשוב מאד להגביל את הסחירות של הצ'ק, כלומר למנוע העברה של הצ'ק לגורם שלישי. המלצתי: להזמין פנקסי צ'קים עם הגבלת סחירות או לשרטט תמיד "קרוס" ולכתוב ל"מוטב בלבד.

ב. לא לתת צ'קים ללא שם המוטב.

ג. רבים חושבים שע"י מתן צ'ק למועד עתידי ("צ'ק דחוי" בלשון העם), הם יכולים לבטל באופן חד צדדי את העסקה, ע"י ביטול הצ'ק. חשיבה זו מוטעית. גם אם המוצר לא סופק הבנק יאלץ לכבד את הצ'ק שנתתם, ואם תבטלו אותו יוכל בית העסק לפנות להוצאה לפועל על מנת שתשלמו את חובכם.

ד. לפיכך, המלצתי, כאשר הנכם מזמינים מוצר שאספקתו תתקיים במועד מאוחר יותר, לשלם סכום קטן מאד כמקדמה ואת היתרה לשלם רק לאחר שקיבלתם את המוצר לשביעות רצונכם. אם הנכם נותנים צ'ק דחוי כאילו שילמתם את כל הסכום מראש. זכרו, כל זמן שהכסף נימצא בידכם, אתם בעמדה של כוח כלפי המוכר. שילמתם את כל הסכום: אתם בידיו.

ה. אם נותנים צ'ק כביטחון, לדוגמה בזמן שכירת דירה, להגדיר במסגרת החוזה את התנאים לטובתם הצ'ק משמש לביטחון .

הערה: מאמר זה נועד למידע כללי וראשוני בלבד, ולא נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה.

המשרד מתאפיין במקצועיות, יעילות, וטיפול משפטי אישי המותאם לכל לקוח וצרכיו

משרדינו מצוי במרכז פתח תקווה בקרבת בית המשפט, לשכת ההוצל"פ, עיריית פ"ת, משרד הפנים ושאר גופים ציבוריים. לקבלת ייעוץ ראשוני ומידע נוסף התקשרו לטלפון:
072-33-80-108

 
 
    אנא מלאו את הפרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם
גיטלין - קלימי משרד עורכי דין | 072-33-80-108 |